• تاریخ: نوامبر 23, 2017
  • شناسه خبر: 375

آمایش سرزمینی در جانمایی واحدهای صنعتی قم صورت نگرفته است

معاون امورعمرانی استاندار قم گفت: استقرار و جانمایی بسیاری از واحدهای صنعتی قم صرفاً بر اساس نفوذ سیاسی بوده و در آن مباحث کارشناسی و آمایش سرزمینی مورد توجه نیست. شعار سال: محسن بهشتی ظهر امروز در کارگروه آموزشی تبیین ج ...

آمایش سرزمینی در جانمایی واحدهای صنعتی قم صورت نگرفته است

معاون امورعمرانی استاندار قم گفت: استقرار و جانمایی بسیاری از واحدهای صنعتی قم صرفاً بر اساس نفوذ سیاسی بوده و در آن مباحث کارشناسی و آمایش سرزمینی مورد توجه نیست.

شعار سالمحسن بهشتی ظهر امروز در کارگروه آموزشی تبیین جایگاه برنامه‌ریزی ارزش در توسعه پایدار قم که در سالن جلسات سازمان برنامه‌وبودجه استان قم برگزار شد، اظهار داشت: در بین مجموعه مدیران استان نسبت به توسعه پایدار استان نگاهی مثبت و فضایی مناسب حاکم است.

وی با اشاره به برخی معیارهای مهم توسعه پایدار افزود: رشد و فعالیت‌های انسانی متأثر از پایداری در سیستم‌های محیطی، اجتماعی و انسانی است که باید به‌صورت هم‌زمان و در موازات هم ادامه داشته باشد.

معاون امور عمرانی استاندار قم با بیان بخشی از مشکلات و معضلات فعلی شهر قم گفت: بخش قابل‌توجهی از مشکلات و معضلات شهر قم به دلیل عدم توجه به مباحث توسعه پایدار بوده که در آن تنها به یکی از ابعاد توسعه‌یافتگی توجه شده و مابقی عناصر در آن مورد توجه قرار نگرفته است.

READ  آیا استان قم باید در ردیف استان های محروم قرار گیرد؟

بهشتی با تأکید بر چالش زیست‌محیطی شهر قم عنوان کرد: در برنامه‌ها و چشم‌اندازهای ملی و استانی توجه و نگاه به مسائل زیست‌محیطی بیشتر شده هرچند که در عرصه عمل به دلیل در هم تنیدگی مسائل مختلف باهم و عدم نهادینه شدن شاخص‌های توسعه‌یافتگی توفیقات مناسبی به بار نیاورده است.

وی با بیان برخی از چالش‌ها و معضلات مهم و اساسی شهر قم تصریح کرد: مسئله بیکاری و ایجاد اشتغال، مسائل زیست‌محیطی و آلایندگی‌های مختلف واحدهای صنعتی، آب و آسیب‌های اجتماعی معضلات و مشکلات مهم قم بوده که باید در حل آن‌ها عناصر توسعه پایدار در نظر گرفته شود.

READ  گام دوم انقلاب نیازمند بررسی عملکرد 40 سال گذشته است

معاون امور عمرانی استاندار قم پدیده‌های زشت حاصل از عدم توجه به مبحث توسعه پایدار را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: شهر قم ظرفیت پذیرش جمعیت کنونی را ندارد و علت ایجاد برخی مشکلات و معضلات در بخش‌های اقتصادی، فرهنگی و خدمات شهری نیز از همین مسئله ناشی می‌شود.

بهشتی فعالیت فراوان واحدهای آلاینده در شهرک‌های صنعتی قم را از جمله مهم‌ترین عوامل آلودگی قم دانست و تأکید کرد: استقرار و جانمایی بسیاری از واحدهای صنعتی قم صرفاً بر اساس نفوذ سیاسی بوده و در آن مباحث کارشناسی و آمایش سرزمینی مورد توجه نیست.

READ  واژگونی خودرو سمند یک نفر را به کام مرگ کشاند

وی افزود: بسیاری از واحدهای صنعتی موجود در قم رانده‌ شده از تهران، اصفهان و مرکزی بوده که به دلیل فقر صنعتی قم در این شهر استقرار یافته که متأسفانه اشتغال آسیب‌پذیرترین قشر جامعه را نیز همین واحدهای آلاینده شکل داده است که می‌تواند چالشی برای آینده شهر باشد.

بهشتی خاطرنشان کرد: تا زمانی که در مباحث توسعه پایدار مردم به صحنه عمل وارد نشوند و فرهنگ‌سازی‌های مورد نظر صورت نگیرد شاهد هیچ‌گونه تحولی در توسعه و پیشرفت استان قم نباید باشیم.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم ، تاریخ انتشار ۱ آذر ۹۶، کدمطلب:۱۵۸۰۹۴۸، www.tasnimnews.com

[ad_2]

Source link

0/5 (0 نقد و بررسی)
بر چسب ها: , , , , , , , , , , , ,