• تاریخ: فوریه 4, 2018
  • شناسه خبر: 639

آیا هارپ بر خشکسالی در ایران تاثیر دارد؟

بارها در فضای مجازی از تاثیر پدیده هارپ بر خشکسالی و اقلیم ایران شنیده‌ایم، شایعه‌ای که هر چند باور آن در ابتدا سخت است اما با چنان قدرتی از سوی نظریه‌پردازان فضای مجازی بیان می‌شود که موجی از ناامیدی را از تاثیر یک پدید ...

آیا هارپ بر خشکسالی در ایران تاثیر دارد؟

بارها در فضای مجازی از تاثیر پدیده هارپ بر خشکسالی و اقلیم ایران شنیده‌ایم، شایعه‌ای که هر چند باور آن در ابتدا سخت است اما با چنان قدرتی از سوی نظریه‌پردازان فضای مجازی بیان می‌شود که موجی از ناامیدی را از تاثیر یک پدیده انسان‌ساخت نسبت به اقلیم در افکار و اذهان ایجاد می‌کند.

مدیرکل هواشناسی استان قم، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در پاسخ به این پرسش که “آیا پدیده هارپ در خشکسالی های اخیر موثر است یا خیر؟” و در خصوص تاثیر این فناوری بر اقلیم و طبیعت، اظهار داشت: فناوری هارپ در ارتباط با موضوعات مخابراتی می‌باشد و تاثیر آن بر شرایط آب و هوایی و طبیعت خاورمیانه و ایران در حد صفر است.

READ  برگزاری دوره آموزش عکاسی خبری در حوزه ۱۰ بسیج ناحیه امام رضا(ع)

وی افزود: هارپ یک برنامه تحقیقاتی می باشد که در شمال امریکا در حال اجراست و هدف اصلی این برنامه، بررسی دقیق تر تاثیر “یون سپهر” بر امواج رادیویی و سامانه‌های مخابراتی زمین و فضاست.

زارع درباره “یون سپهر” توضیح داد: یون سپهر یکی از لایه های جوی در ارتفاع ۶۰ تا ۶۰۰ کیلومتری سطح زمین است، که یون ها در آن متمرکز شده است و این لایه، امکان برقراری ارتباط رادیویی را به نقاط دوردست جهان فراهم می‌کند.

READ  تعطیلات نوروز فرصت خوبی برای تبلیغ دین است

مدیرکل هواشناسی استان قم تصریح کرد: این لایه جوی همچون آینه، امواج مخابراتی ارسال شده از یک نقطه در سطح زمین را به سایر نقاط بازتاب می‌دهد.

وی افزود: ضخامت یون سپهر در طول شبانه‌روز تغییر می‌کند و در هنگام روز با تابش خورشید به ضخامت آن افزوده و در شب هنگام، از مقدار آن کاسته می‌شود که این تغییرات دریافت امواج رادیویی نقاط دور دست را در شب راحت تر می‌کند.

زارع تصریح کرد: با توجه به میرایی امواج و فاصله دور نقطه عملیات هارپ(آلاسکا) از خاورمیانه و ایران و ابعاد بسیار بزرگ سامانه‌های جوی، تاثیر احتمالی هارپ بر آب و هوای ایران در حد صفر خواهد بود .

READ  معروف‌ها و منکرات اعتکاف شناسایی شود

مدیرکل هواشناسی استان قم در پایان گفت: خوب است از شایعه پراکنان بپرسیم اگر پدیده هارپ در تغییر اقلیم ایران کاربرد دارد آیا هوشمندانه‌تر نیست که آمریکا با صرف هزینه و توان کمتر، مانع طوفان‌های ویرانگری شود که  سالی چند بار بعضی از نقاط آمریکا را با آسیب های جانی و مالی جدی مواجه می‌کند؟

انتهای پیام

0/5 (0 نقد و بررسی)