• تاریخ: دسامبر 28, 2017
  • شناسه خبر: 780

آیت‌الله هاشمی مرد بحران‌ها بود/ کمتر کسی را در انقلاب همانند هاشمی می‌بینیم

میزگرد بررسی شخصیت و اندیشه‌های قرآنی آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی با موضوع «سعه‌صدر» با حضور سید محمدرضا بهشتی، حجج‌اسلام و المسلمین سعید جوادی‌آملی و آذربایجانی در سالن همایش‌های غدیر برگزار شد. به گزارش ایلنا، سید محمدرضا ...

آیت‌الله هاشمی مرد بحران‌ها بود/ کمتر کسی را در انقلاب همانند هاشمی می‌بینیم

میزگرد بررسی شخصیت و اندیشه‌های قرآنی آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی با موضوع «سعه‌صدر» با حضور سید محمدرضا بهشتی، حجج‌اسلام و المسلمین سعید جوادی‌آملی و آذربایجانی در سالن همایش‌های غدیر برگزار شد.

به گزارش ایلنا، سید محمدرضا بهشتی در این میزگرد از مرحوم هاشمی‌رفسنجانی به عنوان برجسته‌ترین چهره‌های تاریخ معاصر ایران نام برد و گفت: آنچه در باب کلیت مطرح می‌شود کلیت نظری نیست چون میدان ما عقل عملی است و با تکیه ی اخلاق بر داشته ی نظری یا باید مدعی باشیم که امکان شناخت امور آنگونه که هست را داریم یا با تلقی های مختلف که از خیر و شر و خوب و بد و امثال آن داریم باید اینها را ملاک قرار داده واز داخل آن بتوانیم اخلاق را به دست آوریم.

او در ادامه به مقاله ی دکتر دیبا درباره مهندسی اخلاق نیز خرده گرفت و گفت: کاربرد این‌گونه واژه‌ها در عرصه علم و فرهنگ و اخلاق نیازمند توجیه است چه کسی اساسا این ضمانت را به ما داده که در عرصه ی اخلاق امکان مهندسی کردن داریم؟ تبعات این نگرش که مایه ی افول اخلاق می شود پیامدهای کمی نیست بنابراین باید کوشش کرد از این اخلاق صوری به اخلاق دارای بنیان عمیق در درون افراد برسیم.

READ  مشکل کالاهای موجود در گمرک را می‌توان با ترخیص دو مرحله‌ای حل کرد

این استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه الزامات اخلاقی و حقوقی با یکدیگر متفاوت هستند، بیان داشت: الزام اخلاقی از ناحیه‌ی درون شماست اگر این الزام از ناحیه‌ی بیرون باشد اخلاق را از اخلاق بودن می اندازد.

او در ادامه به مقوله ی سعه‌ی صدر پرداخت و گفت: سعه‌ی صدر به عنوان فضیلت ممتاز اخلاقی، زمانی در دایره ی اخلاق فردی خود را آشکار می‌کند و یک زمانی وارد عرصه‌ی اجتماعی می‌شود، آنجاست که اگر ظهور یابد نه تنها مایه‌ی خیر بزرگ برای فرد بلکه برای جامعه هم خواهد بود.

READ  کشف بیش از ۷۱ کیلوگرم تریاک در قم

محمدرضا بهشتی ادامه داد: اگر در زندگی پیامبران بنگریم می‌بینیم موسی (ع) از خداوند طلب شرح صدر می‌کند و آنچه موسی در مقام دعا طلب می‌کند به روایت قرآن کریم در شخص پیامبر ظهور و بروز می‌یابد.

او ابراز داشت: مرحوم هاشمی رفسنجانی از کسانی بود که در طول دوران مبارزه قبل از انقلاب در او ایمان عاشقانه متعهدانه نسبت به امور دینی ملاحظه می‌کنید که از هیچ چیز واهمه نداشت و میان نیروهای مذهبی قبل از انقلاب یکی از دو نفری بود که به عنوان قهرمان شکنجه محسوب می‌شد.

این استاد دانشگاه تهران بیان کرد: سعه‌ی صدر هاشمی رفسنجانی در سال‌های قبل از پیروزی انقلاب مایه‌ی برکت بود. وی از تبدیل شدن مسائل داخل زندان به بحران به‌دلیل همین سعه‌ی صدری که داشت جلوگیری می‌کرد.

بهشتی با ذکر اینکه هاشمی مرد بحران‌ها بود، اذعان داشت: او در شرایط دشوار کسی بود که به‌دلیل افق بلندی که داشت و نیز به برکت این سعه‌ی صدری که خداوند به او داده بود وضعیت ممتازی پیدا کرد که در انقلاب کمتر کسی را همانند او می‌بینیم.

READ  مدیریت مقتدر عامل حل نابسامانی‌های جامعه

او با اشاره به بی‌مهری‌هایی که اواخر عمر مرحوم هاشمی نسبت به ایشان صورت گرفته بود، گفت: اگر ایمان قوی و تعهد آن مرحوم به انقلاب و تجربه‌ی دوران‌های سخت نبود شاید تحمل این وضعیت در سال‌های پایانی عمر ایشان ناممکن می‌شد.

فرزند شهید دکتر بهشتی اذعان کرد: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از کسانی بود که زندگی او در خدمت به خدا و مردم گذشت و توانست با روحیه و افق بلند و سعه‌ی صدری که داشت برای ملت و انقلاب تکیه گاهی باشد که فقدان او را تا مدت‌ها بعد احساس خواهیم کرد.

0/5 (0 نقد و بررسی)