• تاریخ: اردیبهشت ۸, ۱۳۹۸
  • شناسه خبر: 43379

تعداد صندلی سینمایی قم ۲ برابر شد

قم- ایرنا- رئیس اداره سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم گفت: تعداد صندلی های فعال سینمایی استان از 820 صندلی در سال 96 با رشد حدود 2 برابری به یکهزار و 660 صندلی در سال 97 افزایش یافت. ...

تعداد صندلی سینمایی قم ۲ برابر شد

محمدکاظم رضوانی روز یکشنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا، با بیان اینکه نهضت سینماسازی که در سال های اخیر در استان آغاز شده در حال ثمر دادن است افزود: سینمای آوینه با ۲۲۰ صندلی و سینمای شهر آفتاب با ۶۲۰ صندلی، ۲ سینمایی است که در سال ۹۷ در این استان افتتاح و موجب افزایش حدود ۲ برابری سرانه صندلی سینمایی استان شد.
وی با اشاره به روند ساخت سینما آوینه، ادامه داد: اعتبارات ساخت این سینما از محل سفر رهبر معظم انقلاب به قم در سال ۸۹ تامین شده ، ضمن اینکه بیش از یک میلیارد ریال برای تجهیز این سینما هزینه شده است.
رضوانی، با بیان اینکه افتتاح سینمای آوینه بخشی از نیاز منطقه امامزاده ابراهیم(ع) به زیرساخت های فرهنگی را برطرف کرد، افزود: این سینما دارای یک سالن ۲۲۰ صندلی با امکان پخش دیجیتالی است که از امکانات روز برای تجهیز این سالن استفاده شده است.
رئیس اداره سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم همچنین با اشاره به افتتاح پردیس سینمایی شهر آفتاب، اظهار کرد: این سینما که از جمله سینماهای قدیمی و خاطره انگیز این استان است، پس از سال ها رکود و تعطیلی، فعالیت مجدد خود را در اسفند ماه سال گذشته از سر گرفت.
رضوانی ادامه داد: سینمای شهر آفتاب در سال ۱۳۶۰ در استان به بهره برداری رسید ولی با وجود چندین بار نوسازی، در سال های اخیر دچار رکود و تعطیلی کامل شد که با ابراز علاقه مندی مالکان این سینماها برای فعالیت مجدد، روند بازسازی آن در سال ۹۷ تسریع و در نهایت بار دیگر اکران فیلم های سینمایی در این سینما از سر گرفته شد.
وی ادامه داد: با همکاری مالک سینمای شهر آفتاب و موسسه شهر آفتاب وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ۲ سالن با ظرفیت ۹۰ صندلی و یک سالن سینمایی به ظرفیت ۴۰۰ صندلی و یک سالن با ظرفیت ۴۰ صندلی به سالن های سینمایی استان افزوده شد.
پیش از این سه سینمای ونوس با ۳۰۰ صندلی، سینمای تربیت با ۵۰۰ صندلی و سینمای آیه با ۱۴۰ صندلی با چهار سالن نمایش فیلم هم اکنون در شهر قم فعال می باشد.
مجتمع سینما ونوس قم با دو سالن نمایش به ترتیب ۲۱۳ و ۶۳ صندلی درسال ۱۳۸۸ به عنوان اولین سینمای مجهز به سیستم دالبی دراستان قم فعالیت دارد. دراین سینما علاوه بر بخش فیلم ، کلاس های آموزشی ،غرفه فرهنگی ، کافی شاپ، دارای یک سالن VIP نیز است.
سینما تربیت که نام قدیمی آن سینما پیش‌آهنگی است یکی از سینماهای قدیمی قم و متعلق به آموزش و پرورش است. ۴۶۶ صندلی دارد و مزیت آن نسبت به دو سینمای دیگر واقع شدن در مرکز شهر و دسترسی مناسب است.
سینما آیه به عنوان نخستین سینمای تخصصی طلاب و روحانیان، اردیبهشت ماه ۹۵ در مدرسه اسلامی هنر قم گشایش یافت. هدف از بهره برداری از این سینما، ایجاد بستر برای حضور قشر فرهیخته حوزه، نخبگان حوزوی و عموم متدینانی که به طور عادی شاید در سینماها حضور پیدا نکنند، در سینما بوده است.
۷۴۰۴/ ۶۱۳۳/


منبع :: http://www.irna.ir