• تاریخ: اکتبر 24, 2017
  • شناسه خبر: 4184

تفسیر موضوعی روایی کاربرد زیادی در تحقیقات قرآنی آینده خواهد داشت

گروه فعالیت‎های قرآنی: نویسنده و پژوهشگر علوم قرآن و حدیث، از روش تفسیر موضوعی یا تمر به عنوان یک روش پرکاربرد در آینده پژوهش‏‎های قرآنی یاد کرد. به گزارش خبرگزاری بین‎المللی قرآن(ایکنا) از قم، حجت‎الاسلام والمسلمین کمان ...

تفسیر موضوعی روایی کاربرد زیادی در تحقیقات قرآنی آینده خواهد داشت

گروه فعالیت‎های قرآنی: نویسنده و پژوهشگر علوم قرآن و حدیث، از روش تفسیر موضوعی یا تمر به عنوان یک روش پرکاربرد در آینده پژوهش‏‎های قرآنی یاد کرد.

به گزارش خبرگزاری بین‎المللی قرآن(ایکنا) از قم، حجت‎الاسلام والمسلمین کمانی نجف آبادی ظهر امروز ۲ آبان در نشست علمی نقد کتاب «تفسیر موضوعی روایی» در دارالحدیث، گفت: این نشست، نقد پیش از انتشار است و قطعا نویسنده مشتاق نقد پیش از انتشار است تا اینکه کتاب او منتشر شود و پس از انتشار ایرادات کتاب بیان شود.

وی افزود: عطف زدن به مطالب علمی، یکی از وسواس‎های ذهنی است که بسیاری از محققین با آن درگیر هستند ولی در واقع در کنار اینکه این موضوع با قلم زدن فراوان مرتفع می‎شود ولی نگاه تکمیلی را نیز به مخاطب عرضه می‏‎کند.

READ  انتقاد شدید آیت الله مکارم از آشفتگی بازار

وی تصریح کرد: این کتاب با یک رویکرد تمر یا تفسیر موضوعی روایی است نگاشته شده است؛ این اثر سعی کرده است که به موضوعات خاص و کاربردی در این عرصه بپردازد.

وی یادآور شد: واژه تمر در شورای پژوهش مطرح شد و در ابتدا نامانوس شد ولی کم کم این واژه اگر پذیرفته شود رواج پیدا خواهد یافت زیرا این قرائت یک قرائت خاص از تفسیر موضوعی است.

READ  برگزاری جشن نیمه شعبان در 40 بقعه استان قم

نویسنده کتاب روش تفسیر موضوعی روایی گفت: مباحثی که مرتبط به تفسیر روایی بیان شده است، مرتبط به روایات قوی السند است؛ اگر قرار باشد چیزی را به دین مرتبط کنیم باید به روایات صحیح السند رجوع کنیم؛ اگر بتوانیم از یک روایات راهنمایی بگیریم تا به کشف نکات جدیدی از آیات قرآن برسیم، از آن استفاده می‎کنیم.

وی افزود: عملیات تفسیر معکوس، آن است که از یک روایت به تفسیر یک آیه برسیم؛ در اینجا لازم نیست که در مباحث رجالی و قوی بودن اسناد اصرار خاص داشته باشیم.

کمانی اظهار کرد: به عنوان مثال در روایت بیان شده است که عیب جویی به ابتلای فرد به آن مشکل می انجامد؛ در اینجا با تفسیر روایی معکوس می توانیم به آیاتی برسیم که با این آیه قابل اثبات است از جمله آیه‎ «ان شانئک هوالابتر» که در اینجا قابل بیان است.

READ  مسابقات مینی گلف و بهکاپ مردان استان قم برگزار شد

وی گفت: در بحث آخر و در روش تحقیق باید منطق ساختار سازی زیر مجموعه های موضوع باید بیان شود؛ ضوابط تفسیر موضوعی و ضوابط تحقیق باید بیان شود تا بحث کامل شود؛ استانداردهای موضوعی باید به درستی بیان شود.

0/5 (0 نقد و بررسی)