• تاریخ: ژانویه 31, 2018
  • شناسه خبر: 774

«ریل» رها شده

احمد ظهرابی ۱۱ بهمن ۱۳۹۶ / ۱۸:۲۹ سال‌ها بود که ریل قطار از میان بخشی از محله‌های فقیرنشین شهر قم عبور می‌کرد اما در راستای طرح توسعه شهری، طرح بلوار پیامبر اعظم (ص) – که اتصال‌دهندۀ دو قطب زیارتی حرم حضرت معصومه (س ...

«ریل» رها شده

احمد ظهرابی

سال‌ها بود که ریل قطار از میان بخشی از محله‌های فقیرنشین شهر قم عبور می‌کرد اما در راستای طرح توسعه شهری، طرح بلوار پیامبر اعظم (ص) – که اتصال‌دهندۀ دو قطب زیارتی حرم حضرت معصومه (س) و مسجد جمکران است – بخشی از این ریل‌ها را در مسیر این بلوار و خیابان‌های اطراف قطع کرد و موجب تغییر مسیر حرکت قطارها در استان قم شد. با این حال، این ریل‌هایِ بدون‌استفاده همچنان باقی مانده‌اند و غیر از مخدوش کردن زیبایی و نظم شهری، برای زمین‌های اطراف آن مشکلاتی را پدید آورده است.
محله‌هایی همچون اسماعیل‌آباد و اکبرآباد که به دلیل این نقش جداکنندگی ریل راه‌آهن در تعریف خدمات‌رسانی شهری شهرداری قم، آن هم در فاصله کمی نسبت به مرکز شهر، خارج از محدوده شهری تعریف شده‌اند و شکلی کاملا حاشیه‌ای به خود گرفته‌اند و ساکنان خیابان بقیةالله که برای تردد و رفت و آمد باید از روی ریل راه آهن بگذرند یا مسیری طولانی را برای رسیدن به خیابان‌های اصلی طی کنند، از جمله شهروندانی هستند که تحت تأثیر این خطوط آهنی بلااستفاده قرار گرفته‌اند. برخی ساکنان این مناطق می‌گویند وسعت زیاد زمین در مسیر این ریل‌ها و نیز ارزش ریالی آن، اختلافاتی بین راه‌آهن و شهرداری بوجود آمده و همین مسأله موجب شده تا با وجود وعده‌های مسئولان، این خطوط همچنان پابرجا بمانند.

READ  دوری مردم از قرآن جای تاسف است

0/5 (0 نقد و بررسی)