• تاریخ: اکتبر 1, 2017
  • شناسه خبر: 919

مجالس عزاداری نباید حجابی برای فهم امامت شود/ ایجاد مزاحمت با طبل‌زنی‌ها چه معنی دارد

استاد حوزه علمیه قم گفت: برخی مجالس عزاداری، هدف قیام امام‌حسین(ع) را به حجاب کامل می‌برد؛ حالا روضه‌خوانی‌های خرافی و مداحی‌های خارج از عرف که جای خود دارد. به گزارش خبرنگار ایلنا در قم، آیت‌الله محمدعلی کوشا امشب در مر ...

مجالس عزاداری نباید حجابی برای فهم امامت شود/ ایجاد مزاحمت با طبل‌زنی‌ها چه معنی دارد

استاد حوزه علمیه قم گفت: برخی مجالس عزاداری، هدف قیام امام‌حسین(ع) را به حجاب کامل می‌برد؛ حالا روضه‌خوانی‌های خرافی و مداحی‌های خارج از عرف که جای خود دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قم، آیت‌الله محمدعلی کوشا امشب در مراسم شام غریبان خاندان امام حسین(ع) که با حضور اقشار مختلف مردم در محل سالن اجتماعات مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم برگزار شد، اظهار داشت: اینکه ما پس از سالیان دراز امام‌حسین(ع) را گرامی می‌داریم فقط به‌خاطر حادثه کربلا و قتل‌عام وحشیانه خاندان ایشان نیست بلکه به‌خاطر جنبه‌های ملکوتی امام و یارانش است.

READ  محکومیت جنایات رژیم آل خلیفه بر ضدشیعیان

وی با بیان اینکه امامت امامان از سوی خداست اما ولایت ایشان زمانی محقق است که مردم بخواهند و در صحنه باشند، گفت: امامان بهترین افراد برای سرپرستی جامعه هستند. اگر ما به قرآن توجه کنیم، می‌بینیم باید در امور جامعه بهترین‌ها را برگزینیم همان‌گونه که یوسف پیامبر بهترین بود و زمانی که از شاه مصر خواست او را به عنوان مسئول اقتصادی جامعه انتخاب و منصوب کند؛ گفت: من امانتدار و متخصص هستم.

این استاد حوزه علمیه قم افزود: قرآن به انسان‌ها می‌گوید بهترین‌ها را برای امور خود و جامعه برگزینید.

READ  تکریم علمای شهر آبادان

وی با بیان اینکه اگر می‌گوییم، ائمه(ع)الگوهای برترند، نه فقط از نظر مدیریت جامعه، بلکه ایشان از نظر تقوا و دانش و علم، در مرتبه اعلی قرار دارند، گفت: عقل هم حکم می‌کند افراد دارای مرتبه والا در اولویت امور باشند.

آیت‌الله کوشا متذکر شد: در عزاداری‌ها باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که تعهد و مسئولیت بیشتری احساس کنیم و امامان را الگوی خودمان قرار دهیم، نه اینکه به‌واسطه مجالسی بنام امامت، حجاب‌هایی درست کنیم که مانع از فهم امامت شوند. چه معنی دارد به یک‌دسته عزاداری به تعداد نفرات طبل می‌دهند تا اسباب زحمت و مزاحمت بسازند؟

READ  نظم اجتماعی قابل استخراج از قرآن است

وی خاطرنشان کرد: اینها چیزهایی است که قیام امام‌حسین را به حجاب کامل می‌برد؛ حالا روضه‌خوانی‌های خرافی و مداحی‌های خارج از عرف که جای خود دارد و متأسفانه هیچ‌یک از علما نصیحت نمی‌کنند.

این استاد حوزه علمیه قم در پایان گفت: متأسفانه رادیو و تلویزیون ما هم به ترویج این کارهای ظاهری به قول خودشان شور کمک می‌کند.

0/5 (0 نقد و بررسی)