• تاریخ: می 28, 2019
  • شناسه خبر: 44531

مراسم چهلمین روز ارتحال آیت‌الله اشکوری در قم برگزار می‌شود

مراسم چهلمین روز ارتحال آیت‌الله سید نورالدین اشکوری نماینده سابق مقام معظم رهبری در کشور سوریه و از شاگردان برجسته شهید صدر فردا شب در قم برگزار می شود. ...

مراسم چهلمین روز ارتحال آیت‌الله اشکوری در قم برگزار می‌شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، مراسم چهلمین روز ارتحال آیتالله سید نورالدین اشکوری نماینده سابق مقام معظم رهبری در کشور سوریه و از شاگردان برجسته شهید صدر برگزار میشود.

این مراسم فردا شب ساعت۲۲ الی ۲۳ در مسجد امیرالمومنین(ع) واقع در خیابان دورشهر برگزار می شود،مجلس ویژه بانوان نیز در همین مکان برگزار می شود.

آیتالله اشکوری سال ۱۳۱۶ در نجف اشرف دیده به جهان گشود، این عالم دینی از شاگردان استاد شهید آیتالله سیدمحمدباقر صدر بود و از نخستین کسانی است که با شهید صدر در زمانی که وی هنوز شهرتی نیافته بود آشنا شد.

READ  آیت الله سبحانی: مسئولان نباید با بازگشت آرامش به استان‌های درگیر سیلاب، بحران‌های اخیر را فراموش کنند

آیتالله اشکوری از معتمدان شهید صدر بود و در بسیاری از فعالیتهای اجتماعی نمایندگی او را بهعهده داشت، همچنین رابطۀ بسیار نزدیک آیتالله اشکوری با استاد سبب شد بسیاری از ویژگیهای شخصیت و زندگی شهید صدر را بشناسد.

نامههای بهجامانده از شهید صدر خطاب به استاد اشکوری نشاندهنده عمق و گستره بسیار زیاد ارتباط میان این شاگرد و استاد است، وی پس از اخراج از عراق به ایران آمد و ضمن حفظ رابطه با استاد مشغول به فعالیتهای انقلابی ضد نظام شاهنشاهی شد و به همین دلیل ساواک در پی دستگیری این عالم مجاهد بود و سرانجام نیز او را دستگیر و تبعید کرد.

READ  مرکز انتقال خون در بلوار پیامبر اعظم(ص) قم احداث می‌شود

آیتالله اشکوری پس از انقلاب مسئولیتهای مختلفی را از سوی امامخمینی (ره) در کرج و قزوین بهعهده گرفت و نماینده امام راحل در برزیل بود، پیش از انقلاب و در ایام جوانی مدتی را در قم همبحث آیتالله خامنهای بود، پس از رهبری آیتالله خامنهای مدتی بهنمایندگی از ایشان در سوریه حضور پیدا کرد.

READ  اخبار اربعین ۹۸| بزرگ‌ترین کاروان دانشجویی کشور از قم عازم عراق شد

وی پژوهشگاه تخصصی شهید صدر را همزمان با کنگرۀ بینالمللی شهید صدر در سال ۱۳۷۹ تأسیس کرد و مجموعه آثار شهید صدر را برای نخستین بار در قالب «موسوعة الامام الشهید السید محمدباقر الصدر» بهچاپ رساند.

استاد اشکوری با وجود مسئولیت نمایندگی آیتالله سیدکاظم حائری در عراق به پژوهشگاه شهید صدر اشراف داشت و ترجمۀ آثار شهید صدر و نیز پژوهش دربارۀ اندیشههای ایشان زیر نظر وی انجام میشد.

انتهای پیام/ ع


منبع :: مراسم چهلمین روز ارتحال آیت‌الله اشکوری در قم برگزار می‌شود

0/5 (0 نقد و بررسی)