• تاریخ: نوامبر 11, 2020
  • شناسه خبر: 49776

نقش بسزای مشاوره ژنتیک در کاهش تولد نوزادان معلول

معاون بهزیستی قم: در یک تحقیق مشخص گردید در حال حاضر در استان قم حدود ۵۱۷ خانواده دارای دو معلول، ۷۴ خانواده دارای سه معلول، ۱۵ خانواده دارای ۴ معلول، ۴ خانواده دارای ۵ معلول، ۴ خانواده دارای ۶ معلول و ۱ خانواده دارای ۷ ...

نقش بسزای مشاوره ژنتیک در کاهش تولد نوزادان معلول

شعار سال: محمد علیمرادی اظهار داشت: وراثت و ژنتیک در بروز بسیاری از معلولیت ها و بیماری‌ها نقش مهمی دارد ‏و با توجه به اینکه بیش از ۵۰ درصد معلولیت دارای علل ژنتیکی است مشاوره ژنتیک برای خانواده‌ها از پیش از تولد می‌تواند موثر باشد و همچنین مشاوره ژنتیک می تواند برای تمام خانواده‌هایی که دارای یک و یا چند فرد معلول هستند نقش بسزایی در پیشگیری از معلولیت‌های جدید مادرزادی داشته باشد.

معاون بهزیستی قم با اشاره به اجرای طرح شناسایی خانواده های دارای بیش از دو معلول در استان در سال ۹۸ و ۹۹ افزود : طبق نتایج این تحقیق مشخص گردید در حال حاضر در استان قم حدود ۵۱۷ خانواده دارای دو معلول ، ۷۴ خانواده دارای سه معلول ، ۱۵ خانواده دارای ۴ معلول ، ۴ خانواده دارای ۵ معلول ، ۴ خانواده دارای ۶ معلول و ۱ خانواده دارای ۷ معلول شناسایی شدند.

READ  صادرات ۱۹ تنی سوهان قم به آمریکا

وی با اشاره به فعالیت های غربالگری شنوایی و بینایی ۶ ماهه اول سال۹۹ افزود: در سال ۹۹ اجرای برنامه غربالگری بینایی کودکان بدلیل شیوع بیماری کرونا مطابق دستورالعمل اجرای برنامه در دوران بیماری کووید ۱۹ در استان در حال اجرا می باشد و تاکنون ۹ هزار و ۴۳۷ کودک ۳ تا ۶ سال در ۶ پایگاه ثابت مورد معاینه غربالگری پیشگیری از تنبلی چشم قرار گرفتند.

READ  خدمات بهداشتی رایگان به معتادین متجاهر ارائه می شود

این مقام بهزیستی قم با بیان اینکه برنامه غربالگری شنوایی نوزادان نیز با رعایت پروتکل های بهداشتی در تمامی پایگاه های غربالگری شنوایی نوزادان در حال اجرا می باشد افزود: تاکنون هفت هزار و ۸۸۲ نوزاد مورد ارزیابی غربالگری شنوایی نوزادان قرار گرفتند که از این تعداد ۱۱ نوزاد کم شنوا شناسایی شده و جهت دریافت خدمات توانبخشی به مرحله مداخله ارجاع داده شدند.

READ  قم صاحب انبار ذخیره سازی کالا‌های اساسی شد

علیمرادی بیان کرد: در نیمه نخست سال جاری تعداد ۲۴ دستگاه سمعک از اعتبارهای دفتر پیشگیری از معلولیت ها خریداری شد که تا امروز ۲۰ دستگاه به مددجویان کم شنوای تحت پوشش سازمان تحویل داده شده است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایرنا، تاریخ انتشار: ۱۷آبان ۱۳۹۹، کد خبر:-، irna.ir

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)
بر چسب ها: ,