• تاریخ: نوامبر 11, 2020
  • شناسه خبر: 49806

کاهش آمار زندانیان برنامه دستگاه قضایی

رئیس مرکز پژوهش‌های اسلامی مجلس شورای اسلامی: تمام منابع مورد نیاز طرح معیشتی برای ۶۰ میلیون نفر از جمعیت کشور به طور کامل در بودجه کشور موجود است. ...

کاهش آمار زندانیان برنامه دستگاه قضایی

به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ مرکزقم، رئیس کل دادگستری استان صبح امروز در دومین جلسه شورای قضایی استان با بیان این مطلب گفت: زندان تنها به افراد شرور، مجرمان حرفه‌ای و کسانی که با آزاد بودن امنیت جامعه را به مخاطره می‌اندازند تعلق دارد و باید با استفاده از ظرفیت‌های قانونی جمعیت کیفری استان را کاهش دهیم.
حجت الاسلام و المسلمین مظفری با اشاره به افزایش جمعیت کیفری استان گفت: برخی اشکالات قانونی موجب شده افرادی که ضرورتی برای ماندن در زندان ندارند مانند جرائم مالی و مهریه در حبس بمانند.
وی با اشاره به اینکه زندانی بودن این افراد باعث بروز آسیب‌هایی میشود گفت: پایش‌ها و غربالگری‌های دقیقی در زندان‌های استان درحال انجام است تا مقدمات آزادی افرادی که زندان بودنشان ضرورتی ندارد فراهم شود.
رئیس کل دادگستری با بیان اینکه زندان را باید تنها به مجرمان حرفه‌ای اختصاص داد افزود: می توان با استفاده از عفو، اعطای مرخصی و آزادی مشروط و مجازات‌های جایگزین زمینه کاهش آمار افرادی که زندانی بودنشان ضرورتی ندارد را فراهم کرد.
حجت الاسلام والمسلمین مظفری استفاده از پابندالکترونیکی را یکی دیگر از راهکار‌های قانونی برخورد با این محکومان دانست و گفت: در مورد تعدادی از محکومان که حضور فیزیکی آن‌ها در زندان چندان ضرورتی ندارد می توان با استفاده از این پابند‌ها برای آن‌ها محدوده‌ای تعیین کرد تا در دسترس مقامات قضایی باشند.
وی از آمادگی برای ایجاد دادرسی الکترونیکی در استان خبر داد و گفت: با راه اندازی این شیوه دادرسی تردد محکومان به دادسرا‌ها و دادگاه‌ها تا حد بسیار زیادی کم میشود و قضات به صورت الکترونیکی پرونده‌ها را بررسی می کنند.
رئیس کل دادگستری با رد شایعه ارتکاب جرم مجدد افرادی که در مرخصی به سر می برند گفت: با پایش‌های صورت گرفته تاکنون گزارش قابل ملاحظه‌ای از ارتکاب جرم این افراد دیده نشده است.
حجت الاسلام والمسلمین مظفری گفت: اگر موردی از ارتکاب جرم این افراد مشاهده شود دستگاه قضایی با شدت و قاطعیت با آن برخورد می کند و تمام مرخصی‌های آینده این افراد لغو می شود.
لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

READ  رونمایی از قرآن کتابت شده به خطوط نسخ و ریحان
0/5 (0 نقد و بررسی)
بر چسب ها: , , , ,