• تاریخ: ژوئن 11, 2020
  • شناسه خبر: 49334

کلاهبرداری با ترفند ارسال پیامک لینک جعلی

رئیس پلیس فتای قم نسبت به کلاهبری با ارسال پیامک لینک جعلی پرداخت وجه، به کاربران هشدار داد. ...

کلاهبرداری با ترفند ارسال پیامک لینک جعلی

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از قم،سرهنگ علی موالی،رئیس پلیس فتای قم اظهار کرد: به منظور تسریع در ارائه خدمات به شهروندان بسیاری از دستگاه‌های اجرایی، خدمات خود را از طریق فضای مجازی و یا برنامه‌های موبایلی به شهروندان ارائه می‌دهند.

او اضافه کرد: کلاهبرداران سایبری نیز از نبود آگاهی بسیاری از کاربران استفاده کرده و با شگرد‌های جدید سعی بر فریب کاربران و سرقت اطلاعات حساب بانکی آن داشته و در جدیدترین شیوه‌های کلاهبرداری با ارسال پیامک‌های حاوی لینک‌های جعلی در این خصوص اقدام می‌کنند.

رئیس پلیس فتای قم عنوان کرد: در این شیوه جدید کلاهبرداری، کلاهبرداران در ابتدا پیامکی با مضمون داشتن پیامی جدید در این سامانه‌های الکترونیک اعلام‌شده و کاربر را برای مشاهده این پیام و پرداخت وجه به سایت جعلی بانک هدایت کرده و اطلاعات حساب بانکی آن‌ها را سرقت می‌کنند.

READ  آسمان قم غبار آلود است

او اضافه کرد: به‌عنوان مثال در استفاده از سامانه خدمات الکترونیک قضایی پیامکی با محتوای “با شماره ابلاغیه … در خصوص شکایت آقا یا خانم … علیه شما از حساب کاربری شما در سامانه ابلاغ قرار گرفت. برای اطلاع از تاریخ حضور و موضوع پرونده و مشخصات کامل شاکی و همچنین برای دریافت اطلاعات پرونده مبلغ ۲ هزار تومان پرداخت نمایید” برای هدایت افراد به سایت‌های جعلی بانکی استفاده‌شده است.

READ  اعزام عوامل راهداری قم برای آماده‌سازی مرز مهران

سرهنگ موالی بیان کرد: کلاهبرداران پس از ارسال پیامک به شهروندان، به منظور واریز وجه پول دریافتی آنان را به سایت‌های جعلی و فیشینگ خود در فضای مجازی هدایت و با سرقت اطلاعات بانکی افراد، اقدام به برداشت غیرمجاز از حسابشان می‌کنند.

رئیس پلیس فتای قم تاکید کرد: افراد باید قبل از استفاده از سامانه‌های بر خط لازم، چون ثبت اقدامات قضایی خود در سامانه خدمات الکترونیک قضایی (ثنا) در ابتدا با اصول و قواعد آن آشنا شده و پس از اطمینان از اصالت سامانه مذکور، اطلاعات حساب بانکی یا کاربری خود را در آن وارد کنند و به‌هیچ‌عنوان برای دریافت خدمات سامانه‌های الکترونیکی به پیامک‌هایی ارسالی از سوی شماره‌های ناشناس توجه نکرده و از کلیک بر روی لینک‌های ارسالی خودداری کنند.

READ  ثبت وقف ۲۷۰ میلیارد ریالی در قم/حضور تاثیرگذار ظریف در رسانه های آمریکا

سرهنگ موالی از کاربران خواست تا همواره در هنگام اتصال به درگاه بانکی با کنترل کردن آدرس بانک مربوطه در قسمت نوار آدرس، قفل ابتدای آدرس و نیز پروتکل امنیتی https دقت لازم را داشته باشند و از کلیک بر روی لینک‌های ناشناسی و یا نصب برنامه‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی و از منابعی نامعتبر تبلیغ می‌شود، خودداری کنند.

انتهای پیام/ش

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)
بر چسب ها: , , ,