• تاریخ: ژانویه 1, 2019
  • شناسه خبر: 36143

کمتر از ۶ درصد صنایع قم دارای واحد تحقیق و توسعه هستند

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم گفت: از ۲ هزار واحد صنعتی فعال در استان قم فقط ۱۱۰ واحد دارای مرکز تحقیق و توسعه است. ...

کمتر از ۶ درصد صنایع قم دارای واحد تحقیق و توسعه هستند

شعارسال: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم گفت: از ۲ هزار واحد صنعتی فعال در استان قم فقط ۱۱۰ واحد دارای مرکز تحقیق و توسعه است.

محمود سیجانی گفت: در دنیای رقابت امروز شرکت‌های تجاری فقط صنایعی توان فعالیت دارند که دارای واحد R&D باشند.

وی به تعریف و تبیین اجمالی واحد R&D پرداخت و افزود: واحد تحقیق و توسعه یا Research and Development در واقع کار خلاقانه‌ای است که در یک چارچوب سیستماتیک سامان می‌یابد تا به دانش موجود در زمینه انسان، فرهنگ و جامعه بیفزاید و برای این دانش، کاربردهای تازه‌ای را ایجاد کند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم برخورداری از خلاقیت، نوآوری، تنوع و تولید محصولات جدید و بسته بندی‌های نوین را از رموز ماندگاری در بازار جهانی اعلام کرد و گفت: دست یابی به این فاکتورها فقط با تکیه و توجه به واحد R&D امکان پذیر است.

بسته‌های حمایتی از واحدهای صنعتی دارای R&D

سیجانی با تأکید بر اینکه حمایت و استقبال از صنایعی که دارای واحدهای تحقیق و توسعه هستند در رأس برنامه‌های سازمان صنعت قرارگرفته است، بیان کرد: این نوع واحدها در پرداخت تسهیلات و ارائه خدمات نسبت به واحدهایی که به بحث R&D توجهی نمی‌کنند در اولویت قرار دارند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم افزود: انجام معرفی و تبلیغات ویژه از طریق رسانه‌های جمعی و شبکه‌های اجتماعی مرتبط از جمله حمایت‌های ویژه واحدهای صنعتی دارای R&D خواهد بود.

وی با بیان اینکه واحدهایی که به تحقیق و توسعه توجه می‌کنند در بازار تجارت ماندگار خواهند شد، اظهار کرد: متأسفانه از ۲ هزار واحد صنعتی موجود در قم کمتر از ۶ درصد از آنها دارای واحد تحقیق و توسعه هستند که واقعاً عدد بسیار ناچیزی است.

سیجانی در بخش دیگری از سخنان خود با ابراز رضایت از برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی، فناوری و فن بازار استان قم گفت: خوشبختانه شاخص‌ترین رویکرد نمایشگاه این دوره توجه به دستاوردهای فناورانه بود که واقعاً جای خالی آن در حوزه صنعت احساس می‌شود.

توسعه در سایه توجه به فناوری

وی با تأکید بر اینکه باید این نوع نمایشگاه‌ها دارای دستاوردهای ملموس‌تری باشد، اظهار کرد: مشارکت و حضور تمامی دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی استان در این نوع نمایشگاه‌ها ضروری به نظر می‌رسد و نباید جای خالی آنها احساس شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم در پاسخ به این سئوال که چرا برخی از صنایع از مراکز دانشگاهی استان استقبال نمی‌کنند، گفت: سازمان صنعت از هر واحد دانشگاهی و علمی که خواستار ارتباط و همکاری بوده حمایت کرده و با آنها برنامه‌ها و فعالیت‌های مشترک داشته است.

سیجانی با بیان اینکه آماده انجام برنامه‌های مشترک در حوزه مطالعات تحقیقاتی در حوزه صنعت هستیم، گفت: رشد و توسعه اقتصادی در سایه توجه به فناوری و پژوهش کاربردی امکان پذیر است و باید مراکز علمی به این نکته برای تداوم حیات خود توجه کنند.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری مهر، تاریخ انتشار:۱۰ دی ۱۳۹۷ ، کدخبر:۴۵۰۰۱۳۶ ،www.mehrnews.com


منبع :: http://shoaresal.ir

READ  اعلام مسیر‌های ده گانه راهپیمایی یوم الله ۲۲ بهمن در قم
0/5 (0 نقد و بررسی)
بر چسب ها: , , , , , , , , , , , ,