• تاریخ: نوامبر 11, 2020
  • شناسه خبر: 49770

گنبد نمکی قم، طبیعتی کم نظیر اما مظلوم

مسئول هسته مطالبه گری بسیج دانشجویی دانشکده علوم قرآنی قم گفت: بسیج دانشجویی دانشکده علوم قرآنی قم در مهرماه سال ۹۹ با ورود به موضوع گردشگری با یک اثرتاریخی به نام گنبد نمکی مواجه و متوجه مغفول ماندن این اثر تاریخی شد. ...

گنبد نمکی قم، طبیعتی کم نظیر اما مظلوم

فاطمه زینعلی، مسئول هسته مطالبه گری بسیج دانشجویی دانشکده علوم قرآنی قم در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو گفت: «هسته مسئله محور سَلْسَبیل» بسیج دانشجویی دانشکده علوم قرآنی قم در مهرماه سال ۹۹ با ورود به موضوع گردشگری و شناسایی مکان‌هایی که ظرفیت ورود گردشگر را دارند، با یک اثرتاریخی- طبیعی زیبا به نام گنبد نمکی مواجه شد و پس از جمع آوری اطلاعات در مورد این اثر متوجه مغفول ماندن و عدم توجه مسئولان مربوطه به آن اثر تاریخی شدند.

زینعلی افزود: گنبد نمکی واقع در ۱۵ کیلومتری جاده‌ی قم به جعفریه است. این اثر به عنوان بزرگترین و زیباترین گنبد نمکی ایران، یکی از جاذبه‌های منحصر به فرد گردشگری استان قم بوده و از معدود گنبد‌های متقارن در جهان و دارای بافت متخلخل و آسیب پذیر می‌باشد.

این فعال دانشجویی ادامه داد: به دلیل غلظت بالای شوری آب در این دریاچه و وجود املاحی، چون منیزیم، سدیم، پتاسیم و کلسیم، خواص درمانی همچون تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش درد و ناراحتی مفاصل، مرطوب کنندگی پوست، کاهش آلرژی، بهبود جریان خون و از بین بردن سموم و باز کردن منافظ پوستی از خواص درمانی آب تنی در این آبگیر بسیار شور است. تالاب‌های نمکی در مناطق گرمسیری قرار دارند که بعد از بارندگی‌های فصلی به دلیل گرمای زیاد، آب‌های شور تبخیر و گنبد‌های نمکی با اَشکال بسیار متفاوت و زیبا را شکل میدهند که این امر موجب جذب گردشگران به این مناطق می‌شود.

READ  کشف بیش از 13 میلیارد ریال لوازم التحریر قاچاق در قم

وی خاطرنشان کرد: به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم در تاریخ ۲۴ آذر ۱۳۹۷ این اثر طبیعی ثبت ملی شده و چنانچه یک اثر ثبت ملی بشود طبعا بودجه‌ای به آن تعلق گرفته و سازمان‌های مربوطه موظفند در حفظ و احیای آن اقدامات لازم را انجام دهند. همچنین به گفته سید احمد شریفی، معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، در تاریخ ۱۲ دی ۱۳۹۸ برای حفظ گنبد نمکی باید گردشگری در محدوده این پدیده طبیعی مدیریت شده انجام شود. اما متاسفانه مسئولین سازمان‌های مربوطه اهتمام لازم را برای حفاظت از این اثر تاریخی-طبیعی نداشته اند.

READ  کاهش ساعت کاری ادارات استان قم تمدید شد

زینعلی گفت: طبق پیگیری‌های گروه سلسبیل از سازمان منابع طبیعی که متولی حال حاضر گنبد است خواستار حفاظت گنبد از سمت سازمان منابع طبیعی شدیم که متاسفانه طبق اذعان مسئولین سازمان منابع طبیعی پیگیری حفاظت این اثر در اولویت‌های این سازمان نیست. اخیرا سه سازمان ورزش و جوانان، محیط زیست و میراث فرهنگی و گردشگری برای در اختیار گرفتن گنبد به سازمان منابع طبیعی در خواست داده اند که امید است با واگذاری درست، متولی دلسوزی برای گنبد نمکی پیدا شده تا بیش از این شاهد تخریب این اثر نباشیم.

مسئول هسته مطالبه گری دانشکده علوم قرآنی تاکید کرد: هسته مسئله محور سلسبیل طی بازدید میدانی از گنبد بامواردی مواجه شدند که تاسف برانگیز بود: ۱) عدم وجود حتی یک تابلوی راهنمایی در طی مسیر که گردشگران و بازدید کنندگان را دچار اشتباه می‌کند. ۲) با توجه به بافت متخلخل وآسیب پذیر گنبد که عبور و مرور باید با دقت انجام شود، اما آثاری از چرخ موتور سیکلت و دوچرخه در اطراف گنبد مشاهده می‌شد که حاکی از عدم گشت حفاظت و بی توجهی گردشگران است. ۳) از محیط این اثر تاریخی به عنوان سایت پرواز پاراگلایدر استفاده می‌شده است. ۴) در نزدیکی دریاچه و بستر گنبد نمکی زباله به وفور یافت می‌شد.  
وی در پایان تاکید کرد: اعضای گروه طی جلسه‌ای که با معاون دادستان استان قم، آقای زارعی داشتند مشکلات گنبد نمکی را مطرح کرده و او گفت که به دلیل تاریخی بودن این اثر و عام المنفعه بودن آن این موضوع به قوه قضائیه مربوط است و برای تعیین تکلیف آن پیگیری و مساعدت لازم را انجام خواهند داد.
لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

READ  برگزاری مسابقه «تولید محتوا» از بیانیه گام دوم انقلاب در قم
0/5 (0 نقد و بررسی)
بر چسب ها: , , , ,