• تاریخ: اسفند ۱۷, ۱۳۹۷
  • شناسه خبر: 41426

۲۵ هزار کانون فرهنگی مسجد در کشور فعال است

قم‌- ایرنا - دبیر ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانون های فرهنگی و هنری مساجد گفت: تا پایان سال جاری تعداد کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور به 25 هزار کانون افزایش پیدا می کند. ...

۲۵ هزار کانون فرهنگی مسجد در کشور فعال است

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حبیب رضا ارزانی پنجشنبه شب در همایش گام دوم انقلاب با مسجدی ها در دارالقرآن علامه طباطبایی قم اظهار داشت: از ابتدای سال ۹۷ تاکنون نام بیش از ۲۳ هزار کانون در سامانه جامع این مجموعه ثبت شده، که تا پایان سال حدود ۲ هزار کانون دیگر نیز به آن اضافه خواهد شد.
وی اضافه کرد: نهال کانون های فرهنگی از سال ۱۳۷۱ به تدریج رشد خود را آغاز کرد و امروز به شجره طیبه ای تبدیل شده است.
وی تعداد اعضای کانون های فرهنگی مساجد کشور را طبق آخرین آمار بیش از ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تن دانست، و افزود: در هر مسجد، امام جماعت رئیس شورای فرهنگی است و هفت تن نیز به عنوان اعضای این شورا فعالیت می کنند.
ارزانی گفت: کار در مسجد خالصانه و برای رضای خداوند است، و هیچ یک از اعضای کانون ها یک ریال از ستاد کانون ها دریافت نمی کنند.
وی با اشاره به چشم انداز طراحی شده برای فعالیت کانون های مساجد در افق ۱۴۰۴ خاطرنشان کرد: استفاده از هنر برای جذب کودکان و نوجوانان و به طور خاص مهدهای کودک در دستور کار این کانون ها قرار دارد.
وی یادآور شد: طبق تفاهم نامه با سازمان بهزیستی کشور یکهزار مهد کودک را در درون مساجد راه اندازی خواهیم کرد.
ارزانی گفت: یکی از آسیب های ما بها ندادن به مهدهای کودک است، و در حالی که در تمام جهان به این موضوع توجه زیادی می شود، به آن کمتر پرداختیم‌.
وی با تاکید بر اهمیت انس جامعه با مسجد تصریح کرد: در مسجد درس و آموزش رسمی نداریم، و کاری که در این مکان مقدس صورت می گیرد، مشارکت افزایی، تعامل، تعاون و همکاری است.
وی با اشاره به ورود کانون های فرهنگی مساجد به عرصه فضای مجازی، تصریح کرد: بر اساس گفته علما و بزرگان، فضای مجازی یک فضای واقعی است که تقریبا آحاد جامعه در آن حضور دارند.
ارزانی، با اشاره به اهتمام کانون های مساجد به ترویج هنر متعالی و ارزشی بیان کرد: شعار کانون ها هنر برای زنده نگه داشتن ارزش های اسلامی و دینی است.
وی تربیت هنرمندان متعهد را از اهداف انقلاب اسلامی ذکر کرد و گفت: در هر بخش و رشته هنری فارغ از زیبایی های که وجود دارد، تعالی و ارتقا روحی جامعه بیش از هر چیز حائز اهمیت است.
ارزانی ،مجهز شدن به سلاح قرآن را لازمه بهره گیری از قالب و ابزار هنر برای اشاعه معارف اسلام ناب توصیف کرد و گفت: از حدود چهارماه پیش طرح آموزش قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه در چارچوب برنامه مدون تنظیم شده است.

** مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد قم نیز در این همایش با اشاره به وجود ۴۰۸ کانون فرهنگی مجوز دار در این استان خاطرنشان کرد: این کانون ها شامل ۳۷۴ کانون برادران و ۲۶ کانون خواهران است.
حجت الاسلام والمسلمین سعید روحانی همچنین بیان داشت: با احتساب کانونهای فرهنگی مساجد که به صورت غیر رسمی فعالیت می کنند ، ۶۲۰ کانون در قم فعال است.
وی با اشاره به تمرکز کانونهای مساجد بر فعالیت درمناطق روستایی گفت: ۱۱۷ کانون فرهنگی در روستاهای قم فعالیت دارند.
طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵، قم دارای ۱۲۷ روستا با جمعیت بالای ۲۰ خانوار است؛ جمعیت ساکن مناطق روستایی این استان بیش از ۵۵ هزار و ۸۶۵ تن است که در قالب ۱۷ هزار و ۳۸۵ خانوار زندگی می کنند.
وی تعداد اعضای کانون های مساجد قم را نیز بالغ بر ۴۰ هزار تن ذکر کرد و افزود: ۱۸۷ کتابخانه مخزن دار و ۱۲۰ کتابخانه باز را نیز توسط این مجموعه راه اندازی شده است.
این آیین به مناسبت ۱۸ اسفند بیست و ششمین سالروز تاسیس کانون های فرهنگی مساجد ترتیب یافته بود و در پایان چند تن از امامان جماعت و پیشکسوتان عرصه مسجد
تجلیل شدند.
۷۴۰۳/ ۶۱۳۳/


منبع :: http://www.irna.ir