• تاریخ: آگوست 27, 2019
  • شناسه خبر: 48219

۵۵درصد افزایش بارندگی نسبت به بلند مدت

رئیس اداره تحقیقات هواشناسی استان قم خبر داد: از میان 31 استان کشور، استان قم درافزایش بارندگی نسبت به بلندمدت با 55درصد افزایش، هجدهمین استان کشور است. ...

۵۵درصد افزایش بارندگی نسبت به بلند مدت

رئیس اداره تحقیقات هواشناسی استان قم خبر داد: از میان ۳۱ استان کشور، استان قم درافزایش بارندگی نسبت به بلندمدت با ۵۵درصد افزایش، هجدهمین استان کشور است.
محمود رئوفی فرد در گفتگو با خبرنگار ایسنا منطقه قم، با اعلام این خبر افزود: سال آبی_زراعی جاری از مهرماه۹۷ آغاز و تا پایان شهریور ماه ۹۸ ادامه دارد که میانگین بارندگی استان قم از ابتدای سال زراعی جاری از اول مهرماه ۱۳۹۷ تا ۴ شهریور ماه ۱۳۹۸ به میزان ۲۳۰میلی متر ثبت شده است. 
وی ادامه داد: در این بازه زمانی، مقدار بارندگی در سال زراعی گذشته و بلندمدت به ترتیب ۱۲۵و ۱۴۸٫۳میلی‌متر بوده است که در این بازه زمانی نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۱۰۵ میلی متر و نسبت به میانگین بلندمدت ۸۱٫۶ میلی متر افزایش بارندگی مشاهده می¬شود.
وی تصریح کرد: درسال زراعی جاری اول مهرماه ۱۳۹۷ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۴ و نسبت به میانگین بلند مدت، ۵۵ درصد افزایش بارندگی مشاهده می شود که افزایش بارندگی در فروردین ماه، محسوس بود و در اردیبهشت، خرداد، تیر و مرداد ایستگاه‌های باران‌سنجی مقادیر متفاوتی از بارش را در سطح استان ثبت کرده‌اند.     وی گفت: متوسط بارش کشور در سال زراعی جاری ۹۸-۹۷ تا کنون به میزان ۳۱۵٫۴ میلی متر محاسبه شده است.
رئوفی فرد در پایان گفت: استان لرستان با ۴۵۷میلیمترافزایش نسبت به میانگین بلند مدت، استان ایلام با ۴۳۴میلیمتر و استان گلستان با ۲۹۱میلیمتر به ترتیب اولین، دومین و سومین استانهای کشور در افزایش بارندگی نسبت به بلند مدت بوده¬اند. 
گفتنی است استان خراسان رضوی با ۹۰میلیمترافزایش، استان قم با ۸۱٫۶ میلیمتر و استان تهران با ۸۰میلیمترافزایش به ترتیب هفدهمین، هجدهمین و نوزدهمین استان های کشور در افزایش بارندگی نسبت به بلند مدت هستند. 

READ  بهره‌برداری از 27پروژه در بخش کشاورزی قم در هفته دولت

انتهای پیام
لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)
بر چسب ها: , , , ,