• تاریخ: دسامبر 16, 2017
  • شناسه خبر: 104

“اقتصاد مقاومتی” در آمریکا عملیاتی شد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اقتصاد مقاومتی موضوعی است که در اکثر کشورها سیاست‌گذاران، آن را در همه مباحث به‌ویژه اقتصادی دنبال می‌کنند و در واقع جزو اصول اساسی عقلایی فکر کردن است. ...

“اقتصاد مقاومتی” در آمریکا عملیاتی شد

شعارسال:عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اقتصاد مقاومتی موضوعی است که در اکثر کشورها سیاست‌گذاران، آن را در همه مباحث به‌ویژه اقتصادی دنبال می‌کنند و در واقع جزو اصول اساسی عقلایی فکر کردن است.

داوود دانش جعفری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: در فرآیند انجام یک کار ممکن است یک تکانه یا ضربه‌ای متوجه این فرآیند بشود و آن را از کار بیندازد که در اینجا بحث تاب‌آوری و مقاومت مطرح می‌شود که این بحث فقط مربوط به اقتصاد نیست و در بخش‌ها و جنبه‌های دیگر نیز قابل بررسی است.

وی افزود: مقوله اقتصاد مقاومتی در چارچوب مدیریت ریسک است که این امر در حوزه بانکی، واحدهای تولیدی، حوزه سلامت و دیگر بخش‌ها وجود دارد با این تعریف که چگونه هریک از این حوزه‌ها را مقاوم کنیم که در برابر شوک‌ها و تکانه‌ها آسیب‌پذیر نباشند و به حرکت ادامه دهند.

دانش جعفری تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی موضوعی است که در اکثر کشورها سیاست گذاران، آن را در همه مباحث به‌ویژه اقتصادی دنبال می‌کنند و در واقع جزو اصول اساسی عقلایی فکر کردن است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: زمانی که کشور آمریکا در جنگ اعراب و اسرائیل مورد تحریم نفتی از طرف کشورهای عربی قرار گرفت که آثار آن تا سال ۱۹۹۵ در اقتصاد آمریکا ادامه داشت در واقع بعد از این قضیه آنها تصمیم گرفتند به‌سمت اقتصاد مقاومتی بروند.

وی ادامه داد: یکی از سیاست‌های آمریکا این بود که وارداتشان را از اوپک کم بکنند و کشورهای غیراوپک را تقویت کنند، مصرف نفت را کاهش دادند و موضوع انرژی‌های نو و مسئله ذخایر استراتژیک را در دنیا عنوان کردند که اگر زمانی کمبود عرضه رخ داد قیمت انرژی افزایش پیدا نکند.

دانش جعفری گفت: بعد از بحران اقتصادی جهانی در سال ۲۰۰۸ در واقع پرداختن به موضوع اقتصاد مقاومتی یا اقتصاد تاب‌آور بسیار گسترده شد و این امر تنها در اقتصاد کلان نیست و مربوط به سطوح خرد نیز می‌شود.

وی در خصوص پیش‌زمینه‌ها برای تحقق اقتصاد مقاومتی تأکید کرد: دو نوع ضربه اقتصاد را دچار آسیب‌پذیری می‌کند؛ یکی از قبل قابل پیش‌بینی است به‌عنوان مثال کشور ما هر چند سال یک بار با خشکسالی روبه‌رو می‌شود که در این خصوص می‌توانیم با برنامه‌ریزی و پیش‌بینی مسائل مربوط به حوزه منابع آبی در خصوص مصرف و هدررفت را مدیریت بکنیم و این موضوع را مرتفع کنیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درادامه گفت: مورد بعدی ضربه‌های ناگهانی است مانند دوران جنگ که به‌عنوان مثال ما با کمبود مواد غذایی و محصولات کشاورزی روبه‌رو بودیم در این خصوص نیز باید ذخایری داشته باشیم که کارکرد ما دچار آسیب نشود.

منبع خبر: شعار سال

READ  پنج‌ هزار قطعه زمین به روستاییان قم واگذار شد

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم، تاریخ انتشار۲۴ آذر ۹۶،کدخبر: ۱۶۰۱۶۰۱، www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)
بر چسب ها: , , , , , , , , , , , , , ,